Aktualna strona Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego
Dodany 18/06/2020 o 10:28 przez MF

Szanowni Państwo: ta strona jest stroną archiwalną. Aktualna strona Instytutu Historii znajduje się pod linkiem:

Strona główna IH

Prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek członkiem Senatu UŚ kadencji 2020-2024
Dodany 18/06/2020 o 10:26 przez MF

Miło nam poinformować, że w wyniku wyborów do Senatu UŚ na kadencję 2020-2024 senatorem reprezentującym historyków został prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek.

W imieniu instytutowej społeczności gratulujemy.

Prof. Jerzy Sperka przewodniczącym grupy ekspertów NPRH
Dodany 25/05/2020 o 16:44 przez MF

Miło nam donieść, że dyrektor naszego Instytutu prof. dr hab. Jerzy Sperka kierować będzie pracami grupy ekspertów do spraw pierwszego etapu oceny wniosków w module „Fundamenty” Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Na przewodniczącego zespołu został powołany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka.

Program złożony z czterech modułów („Dziedzictwo narodowe”, „Uniwersalia” 2.1 i 2.2 oraz „Fundamenty”) uzupełnienia polski system grantowy o finansowanie projektów, które tworzą fundamenty dla przyszłych badań interpretacyjnych nad dziedzictwem narodowym, upowszechniają osiągnięcia polskiej humanistyki w świecie, powiększają polską bibliotekę humanistyczną przez opracowanie wydań krytycznych najważniejszych dzieł humanistyki światowej czy też podejmują tematy badań szczególnie istotnych dla polityki państwa. Są to projekty trwające co najmniej pięć lat, polegające na tworzeniu naukowych publikacji dokumentacyjnych, słownikowych, bibliograficznych, krytycznych wydań źródeł i utworów literackich oraz kompendiów wiedzy o charakterze syntetycznym i encyklopedycznym. Oceny wniosków konkursowych dokonują powoływane zespoły eksperckie. Obecny konkurs w module „Fundamenty”, rozpisany jeszcze jesienią 2019 roku, dotyczy kultury polskiej i jej recepcji poza granicami kraju.

Zaproszenie na wykład dr. Marcina Fabjańskiego pt. Buddyzm: wyzwalająca introspekcja
Dodany 19/05/2020 o 12:31 przez MF

Instytut Filozofii Wydziału Humanistycznego zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład dr. Marcina Fabjańskiego pt. Buddyzm: wyzwalająca introspekcja.

Będzie to drugi z czterech wykładów cyklu: Antyczne terapie: cztery modele rozkwitania. Głęboki, medytacyjny wgląd w naturę własnego umysłu, to spécialité de la maison szkoły buddyjskiej. Aby taki wgląd sprowokować, musimy prowadzić etyczne życie, unikać krzywdzenia innych czujących istot i ćwiczyć się w konkretnej sztuce introspekcji, zwanej bhavana. Buddyzm, inaczej niż część nauk stoickich, jest propozycją przede wszystkim dla kogoś, kto nie znajduje wielkiej przyjemności w aktywności społecznej i szuka źródła szczęścia w kontemplacji prowadzącej do zrozumienia głębokich mechanizmów natury. To sztuka kultywowania siedmiu czynników przebudzenia: uważności, dogłębnego badania, witalności, radości, spokoju, koncentracji i bezstronności, możliwa także w dzisiejszym świecie.

Termin wykładu: 21 maja (czwartek), godzina 17.15.

Wykład odbędzie się w formie zdalnej o godzinie 17.15. W trakcie spotkania będzie można zadawać prowadzącemu pytania na czacie. Link do transmisji:  https://youtu.be/0ZMuE-a8exg Wydarzenie obecne jest na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2307620559540239/

Prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek nagrodzony
Dodany 13/05/2020 o 10:55 przez MF

Miło nam odnotować, że prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z naszego Instytutu otrzymał Nagrodę Historyczną POLITYKI 2020 (w kategorii „Monografie i prace naukowe”) za książkę „Powstania śląskie 1919–1920–1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka”, Kraków 2019. Jak w uzasadnieniu wyboru napisał prof. Włodzimierz Borodziej „Kaczmarek opowiada ładną polszczyzną inną historię Górnego Śląska. Udaje mu się coś wyjątkowego: przekonać czytelnika, że dzieje regionu, tak odmiennego od większości Polski, są częścią naszej tradycji”.

W imieniu instytutowej społeczności  gratulujemy wyróżnienia!

Życzenia Wielkanocne
Dodany 08/04/2020 o 15:09 przez MF

W tym szczególnym czasie, wszystkim byłym i obecnym Studentom, Pracownikom oraz Przyjaciołom Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, ZDROWYCH, SPOKOJNYCH i RODZINNYCH (mimo wszystko) Świąt Wielkiej Nocy życzą Dyrekcja Instytutu oraz Dyrekcja kierunków przy IH

Wszystko będzie dobrze
Dodany 01/04/2020 o 10:00 przez MF

Biuro Programu „Niepodległa” wraz z gwiazdami polskiej muzyki przygotowało projekt #wszystkobędziedobrze. To wyjątkowe przedsięwzięcie muzyczne wykonawców, którzy we wspólnym utworze dodają nam wszystkim otuchy i przypominają, że choć teraz nastał czas próby, to wkrótce wrócimy do normalnego życia.

O tym, że wszystko będzie dobrze, zapewniają nas: Wojtek Cugowski, Edyta Golec, Łukasz Golec, Paweł Golec, Natalia Kawalec, Piotr Kupicha (Feel), Halina Mlynkova, Piotr Sołoducha (Enej), zespół TULIA oraz Roksana Węgiel.

Warto podkreślić, że wśród wykonawców znalazła się liczna grupa osób, wywodzących się z naszego województwa. Dodatkowo, autorem słów i muzyki jest katowiczanin Wojciech Byrski, a producentem muzycznym i współtwórcą muzyki świętochłowiczanin Marcin Kindla.

Utwór został nagrany i przygotowany zgodnie z wymogami stanu epidemii – każdy z artystów nagrywał swoją partię indywidualnie zgodnie z zaleceniem #zostańwdomu. Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza wszystkich do pozostania w domach – jeżeli to tylko możliwe – i wspólnego zaśpiewania #wszystkobędziedobrze. Instytut Historii UŚ z przyjemnością dołącza się do promocji przedsięwzięcia.

Piosenkę można obejrzeć pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=uCA6dbG1K80&feature=youtu.be

Nasz absolwent – Kamil Kołodziej – nagrodzony w konkursie na Nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków
Dodany 09/03/2020 o 10:15 przez MF

Miło nam poinformować, że absolwent magisterskich studiów historycznych UŚ Kamil Kołodziej otrzymał wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu na Nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków.

Konkurs organizowany jest przez Instytut Śląski w Opolu, praca p. K. Kołodzieja powstała pod promotorską opieką dr hab. prof. UŚ J. Januszewskiej-Jurkiewicz.

Gratulujemy!

Pozytywna ocena PKA dla studiów historycznych w naszym Instytucie
Dodany 26/02/2020 o 10:44 przez MF

Z przyjemnością informujemy, że na mocy uchwały nr 35/2020 Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z 6 lutego br. kierunek historia prowadzony na naszym Uniwersytecie na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia uzyskał ocenę pozytywną, stanowiącą potwierdzenie wysokich standardów kształcenia.
Najbliższa ocena programowa powinna nastąpić w roku akademickim 2025/2026.

Klasówka powstańcza (20 III 2020)
Dodany 06/02/2020 o 11:06 przez MF

Jak co roku Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (wspólnie m.in. z naszym Instytutem) zaprasza do udziału w „klasówce powstańczej”. W tym roku chętni będą mogli ją napisać dokładnie w 99. rocznicę plebiscytu górnośląskiego.

Zapraszamy do udziału!

Copyright (c) 2013-2020 by Instytut Historii. Wszystkie prawa zastrzeżone. Design by